مقالات

عوارض آلودگی صوتی

اثرات مخرب صداها بر سلامتی

همانطور که تعداد افرادی که در شهرها زندگی می‌کنند رو به رشد است، تعداد بیشتری از ما در معرض آلودگی صوتی قرار می‌گیریم. آلودگی صوتی مایه رنجش است. اما آیا می‌دانید آلودگی صوتی چه ضررهایی دارد؟ ما می‌توانیم تأثیرات و مشکلات آلودگی صوتی بر سلامتی را با انجام اقداماتی به حداقل برسانیم.

آلودگی صوتی چیست؟

یکی از مهمترین عوامل فیزیکی که زیان آور بوده و برکیفیت زندگی انسان‌ها تاثیر می‌گذارد آلودگی صوتی است. هنگام مواجهه طولانی با صدای تراز بالا موجب پدیدار شدن حالات تنشی و پرخاشگری در افراد شده و حتی به عنوان محرک روانی به ایجاد اختلال در فعالیت‌های عملکرد شناختی، افزایش خطاهای انسانی می‌شود. همچنین ۱۶ درصد افت‌های شنوایی از نوع شغلی و ناشی از صدا در محیط کار است. 

مشکلات آلودگی صوتی و اثرات منفی آن بر سلامتی چیست؟

مشکلات آلودگی صوتی کم نمی‌باشد و در دنیای امروز به آن و مشکلات ناشی از ان توجه ویژه‌ای می‌شود

5 تأثیر آلودگی صوتی بر سلامتی و نحوه ی درمان آنها

اختلال خواب

تعجب آور نیست که صدا می‌تواند خواب شما را مختل کند. مطالعات نشان داده‌اند افرادی که هنگام خواب در معرض صداهای بلند هستند بیشتر احتمال دارد که اواسط شب بیدار شوند و تجربه‌ی تغییرات بیشتری در مراحل خوابشان داشته باشند.

همه‌ی ما می‌دانیم که خواب ضعیف می تواند به انرژی کم، تغییر در حالت روحی و کاهش توانایی تمرکز در میان علائم دیگر منجر شود. اختلال خواب مزمن می تواند منجر به مشکلات شدیدتر شود.

5 تأثیر آلودگی صوتی بر سلامتی و نحوه ی درمان آنها

فشار خون بالا

قرار گرفتن در معرض سر و صدا می‌تواند موجب افزایش ضربان قلب و فشار خون شود. اگر مکرراً این اتفاق بیفتد، می‌تواند مشکلات جدی برای سلامتی بوجود آورد. تحقیقات نشان داده است افرادی که به طور مداوم در معرض سر و صدای هستند گرایش بیشتری به فشار خون بالا دارند که یکی از عوامل اصلی خطر بیماری قلبی است.

باروری

مطالعات اخیر در دانمارک نشان می‌دهد زنانی که در مناطقی زندگی می‌کردند که سر و صدای ترافیکی بیشتری داشته، دوران بارداری سخت تری داشته‌اند. هرچه منطقه شلوغ‌تر باشد زمان بیشتری طول می‌کشد تا خانم آبستن شود.

این تأثیر بر باروری ممکن است ناشی از اختلالات خواب ناشی از سر و صدای ترافیکی باشد. تحقیقات قبلی نشان داده است که اختلالات خواب می‌تواند اثر منفی بر باروری زنان و مردان داشته باشد.

5 تأثیر آلودگی صوتی بر سلامتی و نحوه ی درمان آنها

مشکلات روحی و روانی

تحقیق در مورد اینکه چگونه سر و صدا بر سلامت روان ما تاثیر می‌گذارد، نتایج متفاوتی را به دست آورد. برخی از مطالعات تاثیری نیافتند، در حالی که برخی دیگر اثرات منفی به دست آوردند. به عنوان مثال، یک مطالعه ژاپنی دریافت که مردمی که به طور منظم در معرض سر و صدای هواپیما هستند میزان افسردگی و نگرانی بالاتری دارند. مطالعه دیگری نیز نشان داد که سر و صدای محیطی ممکن است باعث اضطراب شود.

توانایی یادگیری

مطالعات متعدد نشان داده است که تماس مزمن با سر و صدا، توانایی یادگیری کودکان را مختل می‌کند. هنگامی که کودکان به طور مکرر در معرض سر و صدا قرار می‌گیرند، مشکل تمرکز پیدا می‌کنند و حافظه‌ی ضعیف‌تری دارند. آنها همچنین تمایل به مبارزه با ادراک گفتاری و درک مطلب دارند.

آیا برای جلوگیری از ضررهای آلودگی صوتی می‌توان کاری انجام داد؟

واضح ترین راه حل مشکل سر و صدا این است که به محله بی سر و صدا نقل مکان کنیم، اما اگر این انتخاب شما نیست، راه حل‌های دیگری وجود دارد که می توانید امتحان کنید.

گذراندن وقت در مکان های آرام

مطالعات متعدد نشان داده است که گذراندن زمان در طبیعت فشار خون، سطح استرس و خطر افسردگی را کاهش می‌دهد. این می‌تواند به این دلیل باشد که محیط‌های طبیعی عاری از آلودگی صوتی است.

اگر بچه‌های شما به علت سر و صدا مشکل تمرکز بر روی درس مدرسه دارند، شما می توانید آن‌ها را به یک کتابخانه با یک فضای آرام معین ببرید.

5 تأثیر آلودگی صوتی بر سلامتی و نحوه ی درمان آنها

عایق صوتی                          

بازسازی برخی خانه‌ها می‌تواند سر و صدا را به حداقل برساند. پنجره‌ها و درب‌ها، فرش‌ها و پرده‌های کارآمد می‌توانند سر و صداها را قطع و یا خنثی کنند. اگر در آپارتمان زندگی می‌کنید که همسایه هایتان پر سر و صدا هستند، می‌توانید یک قفسه‌ی کتاب در مقابل دیواری قرار دهید که سر و صدا از آن عبور می‌کند.

حال به طور کلی به بررسی مواردی که احتمال ورود صدا از آن‌ها وجود دارند و با تمرکز بر روی آن‌ها و عایق‌ صوتی کردن می‌توان بر آن‌ها غلبه کرد.

عایق صوتی دیوار مشترک

یکی از پرکاربردترین انواع عایق صوتی کردن منازل، استفاده کردن از عایق‌های صوتی برای دیوار مشترک است. بسیاری از آپارتمان‌ها به در هنگام ساخت نکات عایق صوتی را رعایت نکرده‌اند، دیوارهای مشترک نازکی دارند. این واحدها به دلیل متراکم بودن و در کنار یکدیگر بودن، صدا به راحتی از آن‌ها عبور می‌کند.

مطمئن راه، عایق صوتی کردن دیوار مشترک است. با این راه تا حد زیادی صداهای مزاحم از بین می روند. این کار به خصوص اگر در اتاق خواب دارای دیوار مشترک با واحدهای دیگر باشید و صداهای مزاحم آن ها مانع استراحت شما شود، بسیار موثر خواهد بود.

اما در موارد دیگر می‌توان از انواع رنگ های ضد صدا، استفاده از کتابخانه در جلوی دیوار مشترک و … استفاده کرد.

عایق صوتی دیوار مشترک

عایق صوتی درب

مورد بعدی عایق صوتی کردن در منزل می‌باشد. این کار به خصوص برای درهای ورودی منزل مفید می‌شود و جلوی صداهای راه پله‌ها، آسانسور و صداهای دیگر را می‌گیرد.

 اکثر درب‌ها تو خالی و سبک هستند و برای انتقال صدا بسیار مستعد هستند. با این کار اکثر صداهای مزاحمی که از طریق درب عبور می‌کردند، دیگر توانایی این کار را ندارند.

عایق صوتی درب

عایق صوتی برای حیوانات

اگر در منزل خود حیوان خانگی دارید و صدای آن‌ها شما و یا همسایه‌های شما را اذیت می‌کند، می‌تواند با استفاده فوم شانه تخم مرغی نسوز و یا عایق صوتی دو طرف صاف برای آن ها محیطی را فراهم کنید که دیگر صدای آن ها برای اطرافیان اذیت کننده نباشد.

عایق صوتی خودرو

اما یکی دیگر از مکان‌هایی که امکان اذیت شدن به وسیله صداهای مزاحم وجود دارد، داخل خودرو است. حالتی را در تصور کنید که در داخل خودرو خود می‌خواهید آرامش داشته باشید اما صداهای مزاحم موتور و صداهای آزاردهنده خیابان شما را خسته خواهد کرد. یا اگر قصد صحبتی با سرنشیانان داشته باشید، این صداهای مزاحم مکالمه شما را سخت خواهد کرد.

برای جلوگیری از این صداهای مزاحم از عایق صوتی خودرو استفاده کنید. آن‌ها در درب و موتور شما نصب خواهند شد و دیگر صدای موتور و همچنین صداهای مزاحم و آزار دهنده خیابان به داخل وسیله نقلیه نخواهند آمد.

آرامش در خودرو با عایق موتور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *