مقالات

آشنایی با عایق فوم گلاس و کاربردهای آن

عایق فوم گلاس

عایق فوم گلاس، یا همان سلولار گلاس (Cellular Glass)، عایقی است که باید در صنعت عمران و ساختمانی حتما با آن آشنا باشید، زیرا جایگزینی مناسب برای فوم‌های سخت و مواد پتروشیمی است،‌ به همین منظور، در ادامه، قصد داریم تا شما را با عایق فوم گلاس و کاربردهای آن در صنعت ساختمان سازی، آشنا کنیم.

سلولار گلاس (Cellular Glass)

عایق فوم گلاس یا عایق شیشه سلولی چیست؟

عایق فوم گلاس (foam glass)، یک ماده ساختمانی سبک وزن و کم کربن بوده که به عنوان پرکننده ساختاری باربر استفاده می‌شود، این عایق سنگدانه‌ای با عملکرد بالا است، که می‌تواند در سراسر صنعت ساخت و ساز استفاده شود. موارد استفاده این محصول عبارتند از: عایق بندی زیر دال، پر کردن بام سبز و کاربردهای زیرساختی عمرانی. در عایق کاری دال فرعی مسکونی و تجاری، عایق فوم گلاس، می‌تواند جایگزین فوم برد سفت و سخت شود و مواد پتروشیمیایی را از پروژه‌ها حذف کند.

کاربردهای عایق فوم گلاس | foam glass

به عنوان یک پرکننده سبک وزن، سلولار گلاس، می‌تواند جایگزین رسانه‌های زهکشی بستر در تاسیسات بام سبز شود، استرس وزنی را بر سازه‌های ساختمان کاهش دهد و امکان طراحی‌های خلاقانه معماری منظر را فراهم کند. در ادامه برخی از کاربرد‌های این عایق را خواهیم گفت :

  • مورد استفاده در صنعت تهویه مطبوع، به عنوان جایگزینی برای چوب پنبه.
  • مورد استفاده در کفپوش.
  • جایگزینی برای پارتیشن
  • به عنوان کورنینگ استفاده می‌شود.
  • به عنوان یک ماده عایق سفت و سخت در دیوارها، سقف‌ها و مناطق کف یا سقف‌های مسطح که در آن مواد دیگر فشرده می‌شوند معمولاً منجر به یک سطح ناهموار شده و در نتیجه باعث از بین رفتن خواص عایق مناسب می‌شود.
  • یک مانع برای تغییرات دما یا برای جلوگیری از عبور مایعات یا گازها

عایق فوم گلاس | foam glass

کاربردهای عمرانی و زیرساختی

در کاربردهای عمرانی و زیرساختی، عایق فوم گلاس، بسیار سبک وزن است و به همین دلیل، می‌توان آن را به راحتی به مکان‌هایی منتقل کرد، جایی که می‌تواند جای سنگ‌دانه‌های خرد شده را بگیرد، در حالی که ردپای کربن کلی پروژه‌ها را کاهش می‌دهد، درست مانند عملکرد و کاربردی که فوم شانه تخم مرغی در صنعت ساختمان‌سازی دارد.

مراحل تولید عایق شیشه سلولی

برای شروع باید بگوییم که، گلوله شیشه‌ای بازیافتی به صورت پودر در می‌آید و با یک عامل کف کننده مخلوط می‌شود. سپس آن مخلوط به کوره تسمه‌ای وارد شده و تا دمای 1650 درجه فارنهایت پخته می‌شود.

در آن دما، پودر شیشه نرم می‌شود و باعث شده تا مخلوط کف کند و شبکه‌ای از ریز منافذ سلول بسته را ایجاد نماید.

پس از خروج از کوره، تنش حرارتی باعث می‌شود که ورق شیشه‌ای سلولی به قطعاتی با اندازه سنگ‌دانه تبدیل شود، که قبل از تحویل، به یک پناهگاه برای ذخیره‌سازی وارد می‌شوند.

تفاوت بین عایق فوم گلس و سلولار گلاس

عایق سلولار گلس (Cellular Glass) را می‌توان به عنوان سنگریزه عایق فوم گلاس (foam glass) یا سنگدانه شیشه فوم دار نیز نام برد، ‌در واقع هردوی این عایق‌ها یک کاربرد دارند.
آن‌ها همان محصولی هستند که خواص شیشه را در قالب یک سنگدانه با عملکرد بالا حمل می‌کنند. در اروپا، بیشتر به آن سلولار گلاس می‌گویند، جایی که نزدیک به 30 سال است که تولید می‌شود. بازارهای آمریکایی از اصطلاح عایق فوم گلاس برای کاربردهای مسکونی و سنگدانه‌های شیشه فوم شده برای پروژه‌های عمرانی استفاده می‌کنند.

مزیت‌های عایق فوم گلاس

1 . عایق فوم گلاس ضد آب است

این عایق، درست مانند فوم آکوستیک ، در برابر رطوبت مقاوم است، بنابراین متورم نمی‌شود. تخته‌های فوم گلاس، کاملاً ضد رطوبت هستند و آب را چه به صورت مایع و چه از طریق جریان‌های انتشار داخلی جذب نمی‌کنند. از این رو، ارزش عایق در تمام طول عمر یک ساختمان حفظ می‌شود.

2 . عایق فوم گلس در برابر آفات مقاوم است

این عایق منحصر به فرد، پوسیده نمی‌شود. مقاوم در برابر آفات است، زیرا از مواد معدنی تشکیل شده است و از رشد گیاه یا قارچ پشتیبانی نمی‌کند.

3 . مقاومت بالا در برابر فشار

به دلیل مقاومت بالایی که دارد، می‌توان از آن به عنوان عایق حرارتی بدون خطر استفاده کرد. عایق سلولار گلاس، می‌تواند باری را تحمل کند، که اکثر مواد عایق دیگر را خرد می‌کند. مقاومت فشاری بالای آن، را به ویژه برای بام‌های سبز، عرشه‌های پشت بام و عرشه‌های پارکینگ مناسب می‌کند.

4 . عایق فوم گلاس غیر قابل احتراق است

این عایق، غیر قابل سوختن است، یعنی ضد حریق. طبق استانداردهای اروپایی EN 13501: A1 در مواد غیر قابل احتراق طبقه بندی می‌شود. عایق فوم گلاس، تحت تأثیر دمای بالا نمی‌سوزد. محدوده دمای سرویس فوم شیشه 273- تا 200 درجه سانتی گراد است. اگر خانه ای آتش بگیرد، عایق از گسترش شعله جلوگیری می‌کند.
سیستم عایق فوم گلاس، برای جلوگیری از انتشار آتش از طریق نفوذ دیوارها آزمایش شده است. بسته به ضخامت و مواد مورد استفاده، در برابر نفوذ لوله‌های دیوار آتش تا دو ساعت، برای لوله‌های تا قطر 600 میلی متر طبق DIN4102-11 مقاومت در برابر آتش ایجاد می‌کند.

عایق شیشه سلولی

5 . عایق سلالار گلاس ضد بخار است

این عایق ضد بخار است، زیرا از سلول‌های شیشه‌ای مهر و موم شده تشکیل شده است. از آنجایی که نسبت به رطوبت (بخار و آب) کاملاً غیر قابل نفوذ است، از رشد کپک نیز ، پشتیبانی نمی‌کند، راه‌ را برای آن‌ها مسدود می‌کند و موریانه‌ها و جوندگان را از دیوار دور نگه می‌دارد.

6 . عایق فوم گلس در برابر اسید مقاوم است

شیشه فوم در برابر حلال‌های آلی و اسیدها مقاوم است. دیوار یا سقف خانه ساخته شده از چنین مواد عایق شده توسط محیط تهاجمی جوی آسیب نمی‌بیند.

کلام آخر

در این مطلب به بررسی عایق فوم گلاس، یا همان عایق سلولار پرداختیم، همچنین در مورد کاربرد‌ها و مزایایی که این عایق ویژه در صنعت ساختمان‌سازی و عمران دارد، صحبت کردیم، باید گفت، استفاده از این عایق در ساختمان، می‌تواند پیشرفتی بزرگ در صنعت ساختمان‌سازی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *