مقالات

آموزش نصب عایق صوتی درب به صورت عملی

درزگیر درب

بعضی از ساختمان ها هستند که نویزهایی از طریق درب وارد می‌شوند و احتمالا زندگیرا برای افراد آن محیط دشوار می‌کنند. نصب عایق صوتی درب تنها چیزی است که می‌تواند به شما کمک کند تا میزان نویز را کاهش داده یا از سروصدای منتقل شده بین اتاق‌های خانه جلوگیری کنید. در برخی از خانه‌ها به ویژه خانه‌های قدیمی با سن بیشتر ممکن است میزان این صدا‌ها به دلیل نازک و قدیمی بودن درب‌ها بیشتر باشد.

هنگامی که به عمل تبدیل درب معمولی به ضد صدا می‌پردازید علاوه بر ضد صدا کردن آن از ورود سرما نیز جلوگیری می‌کند و در فصل سرما برای گرم کردن خانه‌تان راحت‌تر عمل خواهید کرد، یعنی این عایق‌ها تا حدودی نقش عایق حرارتی را نیز ایفا می‌کنند. در این مقاله می‌خواهیم بهترین تکنیک‌های عایق صدا برای درب‌ها را مرور کنیم. زیرا درب ها از مهم ‌ترین عوامل نفوذ صدا به داخل منزل شما می‌باشند، اگر آن‌ها را کنترل کنید بسیاری از دغدغه‌های شما از ورود صدا بر طرف می‌شود.عایق صوتی درب - لمسه کوبی درب - درب های ضد صدا

چگونه درب خود را در مقابل صدا عایق کنیم؟ | نصب عایق صوتی درب

آویزان کردن وسایل زینتی و یا هر گونه جسمی که وزن درب را بیشتر کرده(البته تا حد استاندارد)، جلوی صدا را گرفته و درزگیر درب آپارتمان خواهد شد. به طور مثال اگر قصد هزینه برای منزل خود را ندارید، می‌توانید از پتو یا پارچه های ضخیم زیبا برای پوشاندن درب خود اقدام نمایید. البته این کار در صورتی که شما بسیار از صدا رنج می‌برید و قصد هزینه کردن را ندارید توصیه می‌شود.

نصب درزگیر برای عایق صوتی درب ها

استفاده از پتو و پارچه‌های ضخیم برای درب داخلی مانند درزگیر درب دستشویی و یا درزگیر درب اتاق مناسب‌تر می‌باشد، زیرا می‌توانید آن را در سمت داخل اتاق نصب کنید. که نمایی از بیرون نداشته باشد. حتی می‌توانید از پادری، به طوری که منفذ زیر در را بپوشاند، استفاده کنید.

از مواردی که برای عایق کردن درب استفاده می‌شود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

درزگیر عایق – پتوهای عایق صدا – واشر درب – نوارهای فرمان و …

اگر در سطح ابتدایی می‌خواهید درب خود را عایق کنید با استفاده از این مواد که مقاومت درب را نیز افزایش داده و فرسودگی آن را به تاخیر می‌اندازد می‌توانیداستفاده کنید، اما برای انجام حرفه‌ای و ایجاد درب ضد صدا می‌توانید با مشاورین ما در آرام گستر پارس تماس حاصل فرمائید.

راه‌های زیادی برای عایق صوتی کردن درب وجود دارد اما هر کدام از آن‌ها را بخواهید انجام دهید ابتدا باید محل‌های ورود را پیدا کرده و جلوی آن‌ها را بگیرید.

روش های تبدیل درب معمولی به ضد صدا

همانطور که می‌دانید، عایق صوتی کردن درب‌ها یا درزگیر درب ورودی آپارتمان یکی از مراحل‌ اصلی در عایق صوتی‌کردن منزل ‌می‌باشد. در ادامه این بخش می‌خواهیم با ارائه راهکارهای عملی،‌ پاسخی به این سوال که چگونه درب خود را در مقابل صدا عایق صوتی کنیم، بدهیم.

 برای درزگیر درب شکاف ها و ترک ها را مهار کنید

برای پیدا کردن شکاف‌ها و ترک‌های یک اتاق، چراغ را خاموش کنید و از کسی بخواهید که یک چراغ قوه را در طرف دیگر درب نگه دارد. هر جا که شکاف و فاصله‌ای وجود داشته باشد، نور را می‌بینید. این نشانگر این است که صدا از کجا در اتاق پخش می‌شود. سپس اقدام به رفع این ترک‌ها نمایید. به طور مثال می‌توانید از درزگیر استفاده کرده و آن‌‌‌ها را روی درب بکشید. درزگیرها در رنگ‌های زیادی موجودهستند، بنابراین می‌توانید آن را با درب خود کاملا ست و محو نمایید.

همچنین از نوارهای عایق صوتی مختلف به طور مثال نوع فایبرگلاسی می‌توانید استفاده کنید و آن‌ها را به زیر درب بچسبانید؛ فقط دقت نمایید در هنگام چسباندن آن‌ها، به کمک وسیله‌ای سنگین و یا فشار دست خودتان برروی آن‌ها فشار وارد کنید.

درب های ضد صدا

پتو ضد صدا

این پتوها معمولا از جنس فایبرگلاس ساخته شده‌اند و جذب صدای بسیار خوبی دارند. این پتوها نیازی به نصب ندارند و فقط آن را روی درب اتاق که می‌خواهید ضد صدا باشد آویزان کنید. اکثر آن‌ها برای آویزان کردن دارای قلاب بوده که نصبشان و برداشتن آن‌ها را بسیار راحت می‌کند.

استفاده از درزگیر درب 

با استفاده از انواع درزگیرها می‌توانید این شکاف‌ها را پر کنید و سدی را جلوی صداها قرار دهید. این کار را حتما برای درب‌های خارجی آپارتمان خود انجام دهید.

برای این کار ابتدا هر گونه درزگیر و یا پوششی که از سالیان قبل مانده است را برداشته و تمیز نمایید؛ سپس طول چهارچوب خود را اندازه بگیرید و  پس از این کار درزگیر خود را برداشته و به اندازه‌هایی که گرفته شده علامت گذاری کنید. در هنگام چسباندن از صاف بودن درزگیر اطمینان حاصل فرمائید و تمامی شکاف‌ها را با این درزگیر‌ها پوشش دهید. برای اطمینان از این روش نیز می‌توانید از یک چراغ قوه مانند روش‌های دیگر کمک بگیرید.

درزگیر درب

تعویض چهارچوب و آستانه

در طول زمان چهارچوب‌ها دچار فرسودگی شده و صدا می‌تواند از آن‌ها عبور کند. برای به تاخیر افتادن این اتفاق می‌توانید از روغن‌ها و انواع موادی که عمر چهارچوب را افزایش می‌دهند، استفاده کنید.

 همچنین باید به درب‌هایی که از آستانه استفاده می‌کنند و به مرور زمان سست شده‌اند توجه ویژه داشته باشید. برای این کار با استفاده از پیچ گوشتی، آستانه قبلی را از هر پیچی که دارید، آزاد کنید، سپس پس از برداشتن آستانه، محل آن را تمیز نموده و در مرحله بعدی محل‌ها را اندازه گیری کرده و نصب نمایید. در هنگام نصب نیز مراقب باشید تا این اتفاق به درستی انجام شود و مشکلی برای بسته شدن درب شما پیش نیاید.

مناسب سازی آستانه و چهارچوب

واشر درب

واشر درب کمی گران‌تر از سایر راه حل‌ها می‌باشد، اما همچنین کار را کمی بهتر و راحت‌تر از چند راه حل دیگر انجام می‌دهد. با این کار جلوی صدا، سرما، رطوبت به طور کامل و مناسب گرفته می‌شود. اگر قصد صرف هزینه نسبتا بالایی را برای درب خود دارید، این روش بهترین پیشنهاد برای شماست.

البته دقت کنید که با عایق کردن درب اتاق، می‌توانید از بخش زیادی از سر و صدای ورودی به اتاق جلوگیری کنید. اما اگر قصد دارید اتاق را برای ضبط صدا مناسب کنید، باید از عایق‌هایی که صدا را نرم می‌کنند هم استفاده کنید. پنل آکوستیک، یکی از بهترین انتخاب‌ها برای این کار است. این پنل‌ها در اندازه‌های مختلف و در اشکال ظاهری مختلف تولید می‌شوند. برای همین علاوه بر کاربرد عایق، در دکوراسیون اتاق نیز استفاده‌های خیلی خوبی دارند.

موارد گفته شده در بالا پیشنهادی می‌باشد و افراد با استفاده از هزینه‌ای که می‌خواهند انجام دهند می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. همچنین می توانید برخی از آن‌ها را باهم ترکیب کرده و استفاده نمایید البته ناگفته نماند که مقرون به صرفه‌ترین راه، استفاده از پتوهای عایق ضد صدا و واشر درب احتمالا گران ترین آن‌ها می‌باشد. ضمنا راه‌هایی مانند انداختن فرش تا زیر درب نیز که دیگر نیازی به هزینه برای زیر درب خانه خود ندارید. فرش ها از کاشی ها نیز عایق صوتی بهتری می باشند.

درزگیر درب چوبی

دیگر فرقی ندارد که جنس درب شما از فلز است یا چوب زیرا به راحتی می‌توانید درزگیر درب چوبی منزل یا محل کارتان را انجام دهید و مانع از ورود و خروج صدا ، سرما و گرما به داخل شوید. برای همین فقط کافیست تا روش‌های فوق را برروی درب خود پیاده نمایید.

1 نظر در “آموزش نصب عایق صوتی درب به صورت عملی

  1. Saeed گفت:

    یه عایق می‌خوام برای کف ساختمون که صدای کوبشی بالا به پایین کم کنه چی بگیرم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *