مقالات

اهمیت عایق کاری مرغداری و محل نگهداری طیور

عایق مرغداری

با صرف نظر از نوع مرغداری، عایق کاری آن، برای حفظ آب و هوای خوب از اهمیت بالایی برخوردار است. صرف نظر از تابستان یا زمستان، عایق کاری به کاهش هزینه ها و بهبود عملکرد پرنده کمک می‌کند. بنابراین زمان آن فرارسیده تا با عایق کاری مرغداری مقدار انتقال گرمای داخل به خارج و یا بالعکس را بدون در نظر گرفتن سقف یا دیوارها به حداقل برسانید. عایق به شما کمک می کند تا گرمای داخل را در زمستان حفظ کنید و در هزینه های گرمایش صرفه جویی نمایید و در تابستان گرمای بیرون را حفظ کرده، استرس گرمایی و هزینه‌های تهویه را کاهش دهید.

 

عایق سالن مرغداری

 

 عایق کاری مرغداری چیست؟

عایق حرارتی به هر ماده‌ای گفته می‌شود که انتقال گرما را از ناحیه‌ای به ناحیه دیگر کاهش دهد. عایق کاری مرغداری انتقال گرما را از داخل به خارج و از بیرون به داخل به حداقل می‌رساند و به شما کمک می‌کند تا گرما را در زمستان درون محیط نگه دارید. در نتیجه، استفاده از عایق هایی که گرما را حفظ می کند، شرایط راحت تری را برای مرغ های شما فراهم می‌نماید. اگرچه عایق کاری مزایای زیادی دارد، اما به خاطر داشته باشید که بر هزینه های مصالح ساختمانی نیز می‌افزاید.

اینکه مرغداری نیاز به عایق کاری دارد یا نه بستگی زیادی به شرایط آب و هوایی دارد. جوجه‌ها تا زمانی که در جایی خشک و به دور از وزش باد باشند می‌توانند دمای بسیار پایین را تحمل کنند. یک مرغداری که به خوبی ساخته شده است ممکن است به عایق کاری نیاز نداشته باشد مگر در شدیدترین هوای سرد.

مواد عایق کاری مرغداری ها

رایج‌ترین انواع عایق‌ها، مواد نرم مانند فوم شانه تخم مرغی و یا پشم شیشه هستند که این مواد برای جوندگان و حشرات به عنوان مواد لانه سازی یا منابع غذایی بسیار جذاب می‌باشند. اگر از این مواد استفاده می‌کنید، باید اطمینان حاصل کنید که عایق در یک ماده بیرونی سخت محصور شده باشد و یا به عنوان جایگزین، می‌توانید از یک عایق سفت و سخت استفاده کنید. عایق سخت از محصولات جانبی چوب، سلولز یا مواد پلاستیکی منبسط شده مانند پلی استایرن ساخته می‌شود.

برخی از انواع عایق ها در صورت خیس شدن کارایی خود را از دست می دهند. در نتیجه، افزودن یک مانع بخار از ورقه های پلاستیکی به یک ماده عایق (در سمتی از مواد که به داخل مرغداری می رود) به جلوگیری از رسیدن رطوبت به سطح داخلی دیوارهای خارجی یا سقف کمک می‌کند.

بیشترین عایق‌ها به سقف متصل می‌شوند زیرا این ناحیه بیشتر از هرجای دیگر در معرض گرما و اشغ=عه خورشید قرار می‌گیرد و همچنین بیشترین تلفات از دست دادن گرما را در هوای سرد و منطقه‌ای دارد اما باید به خاطر داشت که این عایق‌ها را می توان در دیوار و زیر سقف نیز نصب کرد ولی پرندگان شما نباید در معرض عایق صدا یا عایق حرارتی قرار گیرند و یا به آن دسترسی داشته باشند. شما باید هر ماده یا عایقی را با یک روکش داخلی بادوام، قابل رنگ شدن، محکم و ضدعفونی شده بپوشانید.

عایقکاری مرغداری

کنترل انتقال حرارت عایق کاری مرغداری

به طور کلی گرما عایق کاری مرغداری ممکن است به 3 روش زیر قابل انتقال باشد:

تابش

انتقال گرما توسط تشعشعات به وسیله پرتوهای مادون قرمز انجام می‌شود. سیستم های گرمایش محلی مانند لامپ های مادون قرمز از این وسیله انتقال گرما ( تابش) استفاده می کنند. همچنین تمام انرژی روی زمین از طریق تابش خورشید پدید می‌آید.

رسانایی

رسانایی به معنای انتقال گرما از طریق یک ماده است. برخی از مواد مانند فلزات، رسانای بسیار خوبی هستند.

همرفت

انتقال گرما به وسیله هوا است. به عنوان مثال اگر شما یک اتاق گرم دارید و وقتی در را باز می‌کنید بیرون سرد است، گرما با استفاده از همرفت به بیرون منتقل می‌شود.

این بدان معنی است که عایق بهینه باید هر 3 مورد را کاهش دهد: تابش، رسانش و همرفت. ما می‌توانیم با استفاده از مواد بازتابنده تابش را ، با استفاده از مواد دارای هوای خشک زیاد (مانند فوم ها، پشم سنگ یا پشم شیشه) رسانایی و با بستن هر دهانه غیر ضروری همرفت را کاهش بدهیم.

به طور خلاصه، هنگامی که مرغداری خود را به خوبی عایق بندی کنید، تأثیر دمای انجماد بر پرندگان شما کاهش می‌یابد. داشتن یک ساختمان مرغداری یا قفسه‌ای که به خوبی عایق بندی شده باشد برای حفظ بستر و شرایط داخلی خشک و راحت برای پرندگان ضروری است

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *