مقالات

عایق کوره چیست و چه انواع و کاربردی دارد؟

عایق کوره

معمولاً به دلیل دمای بالای‌ تجهیزاتی همچون دیگ‌ها و کوره‌های صنعتی، اتلاف انرژی در آن‌ها بسیار زیاد است، از این رو با فرآیند پیچیده‌ای این سیستم‌ها را عایق‌کاری می‌کنند. از آنجایی که عملکرد دیگ‌ها و کوره‌های صنعتی به دمای بالا وابسته است، نیاز است تا آن‌ها را با مواد نسوز و عايق ( عایق کوره) مناسب برای صرفه‌جويی در انرژی و کارکرد بهترشان آماده کرد. آرام گستر پارس در این مقاله شما را برای اطلاعات بیشتر در خصوص انواع بهترین عایق حرارتی کوره همراهی می‌کند.

 

عایق چیست؟

عایق، متریالی است که انتقال صدا، حرارت، رطوبت و الکتریسیته را ضعیف می‌کند و مانع عبور‌شان از یک ناحیه به ناحیه دیگر می‌شود. عایق‌بندی حرارتی یک ساختمان، در تابستان از ورود گرما به داخل خانه جلوگیری می‌کند و در زمستان مانع از خروج گرما از محیط داخلی به بخش خارجی می‌شود. این بازدارنده‌ها که از متریال مختلفی ساخته می‌شوند، از هدر رفت انرژی جلوگیری می‌کنند و هزینه‌های ماهیانه شما را کاهش می‌دهند.
همانطور که عنوان کردیم عایق‌بندی به چهار دسته: صوتی، حرارتی، الکتریسیته و رطوبتی تقسیم‌بندی می‌شود که در این مقاله بخش حرارتی آن مورد بحث است.

عایق کاری کوره
انواع عایق نسوز کوره عبارتند از:

• عایق کتانی
عایق الاستومری
• عایق‌های طبیعی
• عایق‌های الیاف معدنی

عایق‌کاری دیگ بخار و کوره‌های صنعتی

عایق حرارتی، در بخش صنعت که با عنوان عایق صنعتی نیز مطرح است، در کنار بهبود بخشیدن به عملکرد تجهیزات، از کارکنان آن بخش نیز در برابر گرما، آتش، صدا و خوردگی محافظت می‌کند.
دوام عایق حرارتی دیگ‌ها و کوره‌های صنعتی به ویژگی‌های طراحی و شرایط عملیاتی آن‌ها، از جمله محل بدنه مورد عایق‌کاری، حالت عملکرد تجهیزات، درجه تهاجمی محیطی و شدت ضربه‌های مکانیکی بستگی دارد. عمر مفید مواد عایق حرارتی و ساختار عایق حرارتی به طور کلی تا حد زیادی با نوع پوشش محافظ و کیفیت کار نصاب تعیین می‌شود.
برای عایق‌بندی مناسب و با کیفیت بالا در کاربردها و دماهای مختلف کوره‌های صنعتی ، از پشم شیشه سبک و انعطاف پذیر گرفته تا پشم سنگ مقاوم مکانیکی و پشم معدنی سبک وزن و بسیار تراکم پذیر استفاده می‌شود.
همچنین از پشم سنگ برای از بین بردن سر و صدای داخل آپارتمان و …، در انواع درب‌ها استفاده می‌کنند، که می‌توانید به عنوان درب ضد صدا آن‌ها را خریداری کنید.

انواع عایق‌های نسوز کوره

ساختار عایق حرارتی دیگ‌های بخار، با توجه به ویژگی‌های عملکردشان، به عنوان مثال: قرار گرفتن در معرض دمای بالا، انبساط مکانیکی ساختار، ارتعاشات و پیچیدگی سطوح، طراحی می‌شود. بنابراین برای طراحی و ساخت عایق حرارتی دیگ‌ها و کوره‌های صنعتی به موادی با خواص حرارتی بالا نیاز است:
• موادی که امکان استفاده مجدد دارند.
• موادی که در برابر لرزش مقاوم باشند.
• موادی که نصب راحت و آسانی داشته باشند.
• موادی که قدرت مکانیکی بالایی داشته باشند.
• موادی که در برابر بارهای با دمای بالا و افت دما مقاوم باشد.
• موادی که در برابر خیس شدن مقاومت بالایی داشته باشند. (رطوبت کمی جذب کنند)
بسته به نیازهای کاربردی، انواع مواد مختلفی وجود دارند که می‌توانند به عنوان مواد عایق در کوره‌ها استفاده شوند که در بخش زیر به برخی از این نمونه‌ها اشاره می‌کنیم.

عایق کوره سلولزی

در بیشتر موارد، الیاف سلولزی از مواد کاغذ بازیافتی ساخته می‌شود، که کاغذ روزنامه رایج‌ترین آن است. الیاف سلولزی یکی از نمونه‌های اولیه‌ای است که در کوره‌ها به عنوان عایق حرارتی مورد استفاده قرار گرفته است. این محصول به واسطه چسب‌هایی مقاوم متراکم می‌شود و به طور کلی مقاومت حرارتی بالایی را ارائه می‌دهد.

عایق کوره سرامیکی

الیاف سرامیک نسبت به بخار و مواد شیمیایی مقاوم است و در عایق‌کاری کوره‌های الکتریکی، نیروگاه‌های هسته‌ای، پتروشیمی، زباله سوز، ریخته‌گری لوله‌های صنعتی و دودکش‌های دیگ بخار و وسایل فنی که در دماهای بسیار بالا کار می‌کنند استفاده می‌شود. این عایق خواص و ویژگی‌های حرارتی خود را با وجود خیس شدن و رطوبت مداوم حفظ می‌کند.

بهترین عایق حرارتی کوره

عایق کوره پشم سنگ

عایق پشم سنگ یک عایق الیاف معدنی بر پایه سنگ است که از سنگ بازالت و سرباره بازیافتی تشکیل شده است. پشم سنگ در کاربردهای صنعتی به عنوان عایق کوره‌هایی با حرارت بالا بسیار پرکاربرد است و مانع از انتشار گازهای سمی ناشی از حریق و سوختگی نیز می‌شود. پشم سنگ به عنوان یکی از تجهیزات آکوستیک نیز به شمار می‌رود چرا که عایقی فوق العاده موثر در جذب صدا‌ها است.

عایق پشم شیشه

پشم شیشه نوعی ماده عایق است که از برخی جهات شبیه پشم سنگ است، اما از شیشه بازیافتی تولید می‌شود، در حالی که پشم سنگ از نوعی سنگ آتشفشانی ساخته می‌شود. این عایق به عنوان فایبرگلاس مشهور است و به دلیل خواص حرارتی عالی‌ای که دارد برای جلوگیری از انتقال حرارت و پوسیدگی در کوره‌ها کاربرد دارد.

عایق مناسب کوره

 

کاربرد عایق کوره

استفاده از عایق کوره در محیط‌هایی که در بخش زیر عنوان شده است بسیار پرکاربرد می‌باشد.
• صنایع دریایی
• صنایع پتروشیمی
• صنایع تولید انرژی
• صنایع کشتی سازی   
• تاسیسات تهویه ساختمانی

خلاصه

عایق کوره به دلیل خواص حرارتی بالایی که دارد و موجب جلوگیری از هدر رفتن انرژی می‌شود در تمامی صنایعی که نیاز به حرارت زیاد دارند استفاده می‌شود، تا با مانع شدن از انتقال حرارت مورد نیاز تجهیزات به محیط بیرونی، استفاده حداکثری را از این انرژی ببرند. برای خرید عایق حرارتی یا اجرای پروژه‌های عایق‌سازی صنعتی، مسکونی و اداری، همچون: انجام عایق صوتی ماینر ، انواع عایق‌های صنعتی و … می‌توانید به سایت آرام گستر پارس مراجعه کنید و یا با تیم حرفه‌ایشان تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *