مقالات

پنل آکوستیک بیس ترپ چیست و چه کاربردی دارد؟

پنل آکوستیک بیس ترپ چیست

تله‌های باس نقش کلیدی در بهبود کیفیت صوتی دارند. متخصصان صدا، از این پنل‌ها در تعدادی از برنامه‌هایی که کیفیت صدا در آن‌ها اهمیت دارد، استفاده می‌کنند. اگر به تازگی در حال یادگیری این هستید که چگونه یک استودیوی خانگی یا تئاتر را برای داشتن صدایی مطلوب به صورت آکوستیک ایجاد کنید، فوم آکوستیک بیس ترپ محصولی است که باید کاملا با آن آشنا شوید. در این مقاله، ما در مورد اهمیت تله‌های باس در دستیابی به صدای باکیفیت و کاهش پژواک‌ها و طنین‌های ناخواسته در اتاق شما صحبت خواهیم کرد. پس با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

بیس ترپ چیست؟

Bass Trap، نوعی جاذب صوتی است که به طور ویژه برای کنترل امواج باس ساخته شده است. کنترل این نوع ارتعاشات پایین نسبت به بقیه طیف‌ها دشوارتر است و بسیاری از انواع دیگر پنل‌های آکوستیک به سختی می‌توانند این نوع طول موج‌ها را مهار ‌کنند. یکی از دلایلی که تله‌های باس بسیار بهتر از سایر پانل‌های صوتی در مقابل ارتعاشات پایین عمل می‌کنند این است که به طور کلی ضخیم‌تر و متراکم‌تر از سایر انواع پنل‌ها هستند. تله باس‌ها فرم‌های مختلفی دارند، ولی متداول‌ترینشان شامل بیس تراپ‌های کنج است که در چهار گوشه اتاق نصب می‌شوند.

بیس ترپ چیست؟

برای آشنایی با عایق الاستومری بر روی لینک مربوطه کلیک کنید.

انواع تله باس

بیس تراپ‌ها همگی یکسان نیستند. آن‌ها می‌توانند از مواد مختلف و طرح‌های مختلف رویه‌ای ساخته شوند که عملکرد آکوستیک تله‌های باس را متفاوت می‌سازند. دو نوع اصلی تله باس وجود دارد و هر کدام مزایا و معایبی را ارائه می‌دهند، اما درک تفاوت این دو به شما کمک می‌کند تا انتخاب مناسبی برای کنترل صدا در فضای خاص خود و برای برنامه خاص خود داشته باشید. این دو نوع بیس، هم از نظر مواد تله باس و هم نحوه عملکرد آن مواد برای رفع مشکلات صوتی که در سطح پایین با آن مواجه هستید متمایز می‌شوند. انواع تله باس عبارتند از:

جاذب متخلخل

بیس ترپ متخلخل بسیار شبیه به سایر روش‌های صوتی باند پهن عمل می‌کند، زیرا طیف وسیعی از فرکانس‌ها را می‌تواند به خوبی جذب نماید. بیس تراپ از مواد متخلخلی مانند: پشم معدنی، فوم سلول باز یا فایبرگلاس ساخته می‌شود. این نوع جاذب‌ها، بسیاری از صداهای فرکانس متوسط ​​رو به بالا را جذب می‌کنند اما برای فرکانس‌های پایین کار زیادی انجام نمی‌دهند. اگر به بالاترین سطح وضوح صدا نیاز ندارید، جاذب متخلخل می‌تواند مزایایی را برای هدف شما داشته باشد.

تله باس جاذب متخلخل

جاذب تشدید کننده

جاذب‌های رزونانسی که گاهی جاذب فشار نامیده می‌شوند، متفاوت از همتایان متخلخل خود عمل می‌کنند. جذب کننده‌های تشدید کننده به جای جذب امواج صوتی متوسط رو به بالا، مراقب فرکانس‌های پایین است و تأثیر بسیار کمی بر فرکانس‌های متوسط ​​به بالا دارد. دو نوع اصلی جذب کننده رزونانسی وجود دارد که عبارتند از تله باس دیافراگمی و تشدید کننده هلمهولتز. این نوع جذب کننده‌ها باید به صورت مکانیکی تنظیم شوند تا به صورت سمفونی با فرکانس‌های جذب شده طنین‌انداز شوند.

تله باس جاذب تشدید کننده

کاربرد پنل آکوستیک بیس ترپ

تا این قسمت از مطلب ما می‌دانیم که تله‌های باس با امواج صوتی ضعیف مقابله می‌کنند که انواع دیگر عایق‌های صوتی با آن مشکل دارند و نمی‌توانند مهار کنند، اما در چه نوع موقعیت‌هایی به این ارتقای صوتی نیاز است؟ آیا آنها برای عایق صدا یا عایق صوتی هر فضایی بهترین هستند؟ تله‌های باس دقیقا چه کاری را برای کاربر نهایی انجام می‌دهند؟

پنل آکوستیک بیس ترپ

به طور کلی، این پنل‌ها می‌توانند کیفیت صدای هر اتاقی را بهتر کنند و باید در هر جایی که به صدای واضح و دقیق نیاز است استفاده شود. عموما در اماکنی که نیاز به کنترل فرکانس‌های پایین دارند مورد استفاده قرار می‌گیرند، همانند:

  • اتاق دوبله
  • اتاق تمرین
  • سالن کنفرانس
  • سالن‌های عمومی
  • ایستگاه‌های تلویزیونی
  • سالن‌های نمایش و تئاتر
  • استودیو‌های ضبط و پخش خانگی و موارد مشابه دیگر

باس تراپ

عایق صوتی شانه تخم مرغی یکی دیگر از عایق‌های صوتی است که در جذب و مهار فرکانس‌های متوسط به خوبی عمل می‌کند. این عایق در تمامی فضا‌های ذکر شده قابل استفاده است.

جمع‌بندی

پس از انجام تحقیقات و آزمایش‌های گسترده، واضح است که تله‌های باس جزء ضروری هر فضای آکوستیک هستند و به خوبی برای این امر طراحی شده‌اند. چه یک نوازنده حرفه‌ای باشید و یا فقط به دنبال بهبود تجربه شنیداری خود باشید، سرمایه گذاری بر تله‌های باس با کیفیت تصمیم عاقلانه‌ای است. ما خوشحال می‌شویم به شما کمک کنیم تا محیط صوتی مورد نظر خود را به خوبی ایجاد کنید. برای تمام نیازهای صوتی معماری داخلی، کنترل نویز ساختمان و خرید درب آکوستیک با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *