مقالات

کاهش آلاینده‌های صوتی با نصب درب آکوستیک سرویس بهداشتی

درب آکوستیک سرویس بهداشتی

درب سرویس بهداشتی یکی از ضروری‌ترین بخش هر ساختمانی است که نیاز به تقویت و عایق‌بندی دارد. اکثر درب‌های مدرن عموما توخالی هستند که به راحتی اجازه می‌دهند صداهای معمول حمام و سرویس بهداشتی از آن‌ها عبور کند. نصب درب آکوستیک سرویس بهداشتی یکی از راهکار‌هایی است که می‌توان صدا‌های آزاردهنده این فضا را مسدود کرد و دیگر نگرانی در این خصوص نداشت. برای آشنایی بیشتر در خصوص درب عایق صوتی دستشویی تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید.

چرا باید درب‌های خانه خود را عایق صدا کنید

نویز یا همان آلودگی صوتی برای زندگی روزمره ما یک مشکل جدی به حساب می‌آید. در واقع، این مشکل آنقدر بزرگ است که بر اساس تخمین سازمان بهداشت جهانی، ما سالانه بیش از 1 میلیون سال زندگی سالم را به خاطر آن از دست می‌دهیم. بنابراین با توجه به اینکه درب‌ خانه‌ها بزرگترین شکاف را در ساختار سازه ایجاد می‌کنند، منطقی است که در هنگام عایق‌کاری، درب‌ها و دیوار‌های خانه شما اولویت اصلی را داشته باشند.

درب عایق صدا

چرا باید درب‌ سرویس بهداشتی را عایق صدا کنید

سرویس بهداشتی در گذشته بیرون از فضای داخلی خانه وجود داشت و نگرانی چندانی در خصوص استفاده از این محل نبود. از زمانی که این فضا به بخش‌های داخلی خانه انتقال پیدا کرده، به خصوص زمانی که به اتاق نشیمن و ناهار خوری نزدیک باشد، استفاده از آن بسیار مضطرب کننده است. چراکه مهمانان همیشه می‌توانند صدای سیفون توالت (و دسته‌ای دیگر از صداهای معمول توالت را هر زمان که کسی از دستشویی استفاده می‌کند) را بشنوند. بنابراین، افزودن تراکم به درب برای کاهش صداهای ناخواسته بسیار موثر خواهد بود. شما می‌توانید با نصب درب آکوستیک سرویس بهداشتی به راحتی این مشکل را در خانه خود حل کنید.

عایق‌های مناسب برای درب سرویس بهداشتی

 • عایق فوم آکوستیک
 • عایق شانه تخم مرغی

درب‌ سرویس بهداشتی

چند راه حل برای کاهش آلاینده‌های صوتی سرویس بهداشتی

در روند ساختمان‌سازی جدید یکی از اصول ساخت و ساز، اجرای سازه‌ای عایق و ایمن است. عایق‌کاری دیوار‌ها و استفاده از درب‌های آکوستیک در این عصر بسیار رایج می‌باشد و عموما سازه‌های قدیمی نیاز به اصلاح و ترمیم دارند. در هر صورت اگر بخشی از فضای سرویس بهداشتی شما نیاز به عایق‌کاری داشته باشد، می‌توانید با به کارگیری موارد زیر بخشی از مشکل خود را برطرف یا به طور کل حل کنید. این موارد عبارتند از:

 • آب‌بندی مخزن توالت
 • اضافه کردن دیوار خشک
 • نصب یک فن پر سر و صدا
 • درزبندی شکاف‌های درب و دیوار
 • پر کردن حفره‌های اطراف لوله‌کشی
 • نصب درب آکوستیک سرویس بهداشتی
 • آویزان کردن یک پتو عایق‌صدا روی درب

پتو عایق صدا

 • پیچیدن مواد عایق دور لوله‌های پر سر و صدا
 • نصب فوم آکوستیک بر دیوار و درب سرویس بهداشتی

تاثیر سر و صدا بر سلامتی

مطالعات نشان می‌دهد که قرار گرفتن در معرض صدای ترافیک جاده به طور قابل توجهی خطر سکته مغزی را در افراد بالای 65 سال افزایش می‌دهد. در حالی که ثابت شده است با قرار گرفتن کودکان در معرض طولانی مدت سر و صدا موجب اختلال در حافظه طولانی مدت، خواندن و درک گفتارشان می‌شود.

موارد بالا تنها دو نمونه از مشکلات عنوان شده در فهرست طولانی عوارض جسمی ناشی از آلودگی صوتی، از جمله استرس، سردرد، فشار‌خون بالا و اضطراب هستند. تمام این‌ موارد می‌تواند بر کیفیت زندگی بلند‌مدت و کوتاه‌مدت شما تأثیر بگذارد.

عایق صوتی

جمع‌بندی

کنترل صدا در سرویس بهداشتی، چه با استفاده از درزبندی شکاف‌ها و نصب فوم شانه تخم مرغی، یا شروع از صفر و عایق‌بندی مناسب سقف‌ها و دیوارها و درب، می‌تواند لایه‌ای از حریم خصوصی را برای همه افراد خانه ایجاد کند. اگر خرید درب آکوستیک سرویس بهداشتی برای شما سنگین است، جای نگرانی نیست؛ خوشبختانه راه‌حل‌های سریع و آسان بسیار دیگری برای کاهش نویز وجود دارد که ما در مطلب بالا به بخشی از آن اشاره نمودیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *