مقالات

چند راهکار برای عایق صدای کارگاه خیاطی

عایق صدای کارگاه خیاطی

کارگاه خیاطی، یکی از اصلی‌ترین تولیدی‌های صنعت پوشاک است که در آخرین فرآیند ایجاد لباس، پوشاک را به تولید نهایی می‌رساند. اگرچه تجهیزات خیاطی روزبه‌روز پیشرفته‌تر می‌شوند و ضعف‌های پیشین‌شان برطرف می‌گردد، اما تمامی کارگاه‌های خیاطی شرایط فراهم کردن هرساله دستگاه‌های جدید را ندارند.

باآنکه برخی چرخ‌ خیاطی‌ها صدای زیادی از خود تولید می‌کنند و فضای خارج از کارگاه را با آلودگی صوتی زیاد پُر می‌کنند؛ تهیه کردن چرخ خیاطی‌های کم صدا‌تر برای کارفرمایان هزینه‌‌های اضافی و زیادی را به دنبال دارد. بغیر از این راه‌حل، راهکار‌های به‌صرفه‌تری مانند خرید عایق صوتی برای عایق صدای کارگاه خیاطی وجود دارد که می‌تواند جایگزین خوبی برای کاهش صدای آزار دهنده‌ی کارگاه باشد. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید تا شما را با این راهکار‌ها بیشتر آشنا کنیم.

دلایل ایجاد صدای آزار دهنده چرخ خیاطی

یکی از دلایل سر و صدا در چرخ خیاطی می‌تواند تقصیر خود شما باشد. حتی اگر بخواهید روی یک چرخ خیاطی بی‌صدا سرمایه‌گذاری کنید باید با مسائلی که موجب ایجاد سرو صدا می‌شود، آشنا باشید و در هنگام کار، آن‌ها را بررسی کنید. با کنترل کردن عوامل زیر می‌توانید به خوبی از دستگاهتان مراقبت کنید. این عوامل عبارتند از:

  1. نگهداری ضعیف

یکی از دلایلی که موجب سرو صدای دستگاه خیاطی شما می‌شود، تمیز نکردن و نگهداری نامناسب آن است. اگر زمانی که قسمت‌هایی از دستگاهتان نیاز به روغن دارند و شما روغن کاری‌شان نکنید، دستگاه شما می‌تواند سر و صدای زیادی ایجاد کند.

عایق صدای چرخ

  1. سطحی که دستگاه بر روی آن قرار دارد

دلیل دیگری که موجب صدای زیاد دستگاه شما می‌شود، می‌تواند متعادل یا یکدست نبودن سطحی باشد که دستگاه بر روی آن قرار می‌گیرد. چنین وضعیتی باعث می‌شود که وقتی پاهای خود را روی پدال می‌گذارید، دستگاه تکان بخورد یا به لرزه درآید.

برای اطلاع از عایق صوتی فوم شانه تخم مرغی نسوز بر روی لینک مربوطه کلیک کنید.

  1. مستقیماً قرار دادن دستگاه روی میز یا زمین

اگر به میز دستگاهتان نگاهی کنید، خواهید دید سطح سختی است که برای تحمل بارهای سنگین طراحی شده است. حالا اگر چرخ خیاطی را مستقیماً روی زمین یا میز قرار دهید، در هنگام کار لرزش ایجاد می‌شود که باید برای مهار آن، کف دستگاهتان را با چیزی نرم بپوشانید.

عایق صوتی کارگاه خیاطی

چگونه سر و صدا در کارگاه خیاطی را کاهش دهیم؟

علاوه بر مواردی که در متن بالا به آن اشاره کردیم، راه‌های دیگری نیز برای عایق صدای کارگاه خیاطی وجود دارد که در برگیرنده موارد زیر است:

دوخت آرام

اگر هنوز نمی‌توانید صدای تولید شده توسط چرخ خیاطی خود را کاهش دهید، نوبت به یکی از مهم‌ترین نکاتی رسیده است که به کاهش شدید صدا کمک می‌کند و آن دوخت نرم به جای اعمال نیروی اضافی بر روی پارچه در حین کار با صدای بلند است.

دوخت آرام

نصب درب آکوستیک

یک بخش از محیط کارگاهی که موجب انتقال صداهای مزاحم می‌شود، درب کارگاه خیاطی شما است. بسیاری از درب‌ها به دلیل توخالی بودن صداها را به راحتی از خود عبور می‌دهند که می‌توانید با عایق کردنشان و یا جایگزین کردن با درب آکوستیک این مشکل را برطرف کنید.

استفاده از عایق صدای کارگاه خیاطی

ممکن است علیرغم تلاش از روش‌های ذکر شده در بالا برای کاهش صدا، نتوانید صدای تولید شده توسط چرخ خیاطی خود را کاهش دهید. در این صورت با عایق‌سازی صوتی محیط می‌توانید صدای تولید شده توسط چرخ خیاطی را به شدت کاهش دهید. انواع مختلفی از مواد عایق وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها برای کاهش صدای چرخ خیاطی خود استفاده کنید.

عایق صوتی کارگاه

جمع‌بندی

در مطالب بالا به چند راه آسان برای کاهش صدای تولید شده توسط چرخ خیاطی پرداختیم که به شما کمک می‌کند تا دوخت کم صدایی داشته باشید. فقط باید به این موارد ساده توجه کنید و بدون نگرانی از صدای تولید شده، سفارشات خود را به پایان برسانید.

اگر قبلاً همه این موارد را امتحان کرده‌اید، شاید وقت آن رسیده است که یک محیط عایق صدای کارگاه خیاطی داشته باشید تا کاهش نویز‌ محسوسی را تجربه کنید. با عایق صدا کردن محیط، می‌توانید صدای تولید شده توسط چرخ خیاطی کارکاه خود را به شدت کاهش دهید و بدون هیچ گونه ایجاد مزاحمت برای افراد اطراف، به آرامی کار کنید. در فرآیند ایزوله‌سازی می‌توانید با نصب عایق حرارتی در کنار عایق صوتی، هزینه‌های اضافی انرژی را نیز به حداقل برسانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *