مقالات

عایق صوتی دستشویی – چگونه جلوی صدای سرویس بهداشتی را بگیریم؟

عایق صوتی درب - لمسه کوبی درب - درب های ضد صدا

سر و صدای مزاحم، یکی از معضلات زندگی آپارتمانی است. برای کاهش این سر و صداها، از عایق‌های صوتی استفاده می‌شود. یکی از فضاهای منزل که می‌تواند استفاده از عایق صوتی در آن، مزایای زیادی داشته باشد، سرویس بهداشتی است. برای کاهش ورود و خروج صدا از این فضا، هم از عایق دیوار و هم از عایق صوتی درب دستشویی استفاده می‌کنند. در ادامه، درباره‌ی این کار و به طور کلی عایق صوتی دستشویی، بیشتر صحبت خواهیم کرد.

عایق‌کاری محیط دستشویی

به طور کلی، فرآیند عایق‌کاری را هم می‌توان از همان هنگام ساخت و ساز شروع کرد و هم، پس از تحویل ساختمان تکمیل‌شده، در صورت نیاز، محیط‌های آن را عایق کرد. در مورد اول که نیازی به انجام کار اضافی ندارید. اما در مورد دوم، باید خودتان دست به عایق‌کاری بزنید. در ادامه، عایق‌کاری صوتی سرویس بهداشتی را در دو بخش درب و دیوار، به صورت جداگانه، بررسی می‌کنیم.

عایق و درب ضد صدا دستشویی

یکی از منافذی که احتمال ورود و خروج صدا را دارد، درب سرویس بهداشتی است. در بازار، برخی درها به فروش می‌رسند که خاصیت ضد صدا دارند. این درب‌ها را می‌توان برای حمام و توالت آپارتمان نیز استفاده کرد. بعد از خود درب، مورد مهم بعدی، چارچوب درب است. در صورتی که درب ضد صدا هم خریداری کنید، اما درزهای چارچوب را به خوبی عایق نکنید، خاصیت عایق در نیز کاربرد نخواهد داشت.

البته در صورتی که به فکر عایق صوتی ارزان هستید و نمی‌خواهید برای خرید یک درب جدید، هزینه‌ای بپردازید، می‌توانید از پوشش‌های عایق نیز استفاده کنید. پوشش‌هایی مانند پرده آکوستیک و … .

عایق صوتی درب، که به راحتی هم بتوانید آن‌ها را نصب کنید، در بازار وجود دارند. نحوه‌ی کار با اکثر این عایق‌ها بسیار ساده است و تنها لازم است تا روکش پشت آن‌ها را جدا کنید. پشت این عایق‌ها به صورت چسب است و می‌توانید آن را روی در نصب کنید.

برای اطلاع از قیمت عایق صوتی درب توالت یا قیمت صداگیر دستشویی می‌توانید از مشاوران تیم آرام گستر پارس کمک بگیرید.

برخی از عایق‌هایی که می‌توانید برای صدای دستشویی از آن‌ها استفاده کنید، عبارتند از:

عایق پشم سنگ: این ورق‌ها جاذب صدای خیلی خوبی هستند، ولی در صورتی که از آن‌ها استفاده می‌کنید، باید روی آن‌ها را هم بپوشانید تا در صورت تماس با در، اذیت نشوید.

فوم ضد صدا درب: این عایق‌ها، معمولا به صورت تو کار برای جلوگیری از تولید صدا در توالت استفاده می‌شوند. استفاده از آن‌ها برای عایق‌کاری صوتی درب‌های دو لایه رواج زیادی دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره عایق‌های فومی می توانید مقاله آشنایی با عایق فوم گلاس و کاربرد‌‌های آن را مطالعه نمایید

عایق چرمی: این عایق، از لحاظ فنی عملکرد نسبتا ضعیفی دارد و معمولا به صورت ترکیبی با سایر عایق‌ها برای عایق صوتی دستشویی استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از عایق چرمی، برای روکوب درب رواج زیادی دارد و می‌تواند با ترکیب دیگر عایق‌ها، عملکرد عایق صوتی را تا حد قابل توجهی افزایش دهد.

عایق سربی: این ماده که وزن نسبتا سبکی هم دارد، انعطاف بالایی دارد. استفاده از این عایق سبب می‌شود تا از ارتعاشات صدا هم جلوگیری شود و مقداری از آن، جذب عایق شود. این موضوع سبب می‌شود تا از عبور صدا جلوگیری کند.

عایق کامپوزیت: این عایق، معمولا خودش برای تولید درب‌های ضد صدا استفاده می‌شود. درب‌هایی که با استفاده از این چوب ساخته شده‌اند، نیاز به عایق دیگری ندارند.

انواع درب دستشویی ضد صدا

به طور کلی می‌توان درب‌های ضد صدایی که در بازار وجود دارد برای جلوگیری از صدای دستشویی را به دو دسته تقسیم کرد:

درب ضد صدا بدون هسته

این نوع از درب‌ها، بدون عایق ساخته شده‌اند. در تولید آن‌ها از دو لایه چوب که با فاصله از هم قرار گرفته‌اند، استفاده می‌شود. این درب‌ها، عایق صوتی خوبی برای دستشویی نیستند و برای اطلاع از قیمت صداگیر دستشویی باید از قسمت‌های مختلف پرس و جو نمایید.

درب ضد صدا هسته‌دار

داخل این دسته از درب عایق صدا توالت، با مواد عایق پر شده است. این عایق‌ها می‌توانند از هر جنسی، مانند پلی‌اورتان، فوم اسفنجی یا فوم الاستومری باشند. وزن این درب‌ها، از انواع بدون هسته‌ی آن بیشتر است.

عایق الاستومری

عایق صوتی دیوار دستشویی

در فرایند عایق صوتی توالت علاوه بر عایق صوتی درب سرویس بهداشتی باید به دیوارها هم توجه کنید. البته دیوارهای سرویس بهداشتی، نیاز به مدل خاصی از عایق ندارند و از همان عایق‌های دیوار مشترک برای آن هم استفاده می‌شود. عایق‌های صوتی که برای این دیوارها وجود دارد، یا به صورت توکار، درون دیوار کار شده است و سپس روی آن لایه‌ای از مصالح قرار گرفته و ظاهر دیوار را تشکیل داده است، یا این که باید آن‌ها را پس از ساخت، روی دیوار نصب کرد.

در حالت دوم، باید خودتان دست به کار شوید. خبر خوب این که بر خلاف عایق صنعتی و برخی عایق‌های دیگر، مانند عایق لوله، که نصب آن‌ها، کار دشواری است، می‌توانید خودتان هم کار نصب عایق را انجام دهید.

عایق‌های صوتی چسب‌دار، مانند پنل آکوستیک ، در بازار به وفور وجود دارند که اتفاقا از کیفیت بالایی هم برخوردار هستند. با خرید این عایق‌ها، خودتان می‌توانید کار عایق را انجام دهید. ابتدا یک لایه، به صورت عمودی روی دیوار عایق بکشید. در صورت نیاز، می‌توانید لایه‌ی دوم را هم به صورت افقی اضافه کنید. در مرحله‌ی بعد، در صورتی که نیاز بود، می‌توانید روی عایق را با ماده‌ی پوشاننده‌ای مانند کاغذ دیواری، دیوار پوش و … بپوشانید. البته با کمی ذوق و سلیقه در طراحی، می‌توانید با استفاده از عایق شانه تخم‌مرغی، ظاهر جدیدی برای دیوارهای سرویس بهداشتی ایجاد کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *