عایق پمپ آب چیست ؟ طرز کار سایلنت باکس پمپ آب

پمپ‌های آب، به ویژه پمپ‌های قدیمی‌تر و ضعیف‌تر تمایل به ایجاد صداهای بلند دارند، مخصوصا زمانی که در مکان‌های بسته نصب می‌شوند. اگر شما هم آن صدا‌های مزاحم را دوست ندارید و به دنبال یک راه حل یا عایق پمپ آب به اینجا آمده‌اید، در ادامه این مقاله به این مبحث خواهیم پرداخت. با آرام گستر پارس همراه باشید.

پمپ آب چیست؟

پمپ آب دستگاهی است که برای انتقال آب از فضایی به فضای دیگر استفاده می‌شود. این دستگاه‌ها، تجهیزات کنترل آب هستند که با جریان‌سازی یا تبخیر برای حذف یا تخلیه اشکال مختلف آب استفاده می‌شوند. امروزه از این دستگاه الکترومکانیکی در دامنه گسترده‌ای از کاربردهای شهری، روستایی، مسکن، کشاورزی و تولیدی استفاده می‌کنند.

چرا پمپ آب صدا تولید می‌کند؟ | استفاده از عایق پمپ آب

پمپ آب امواج صوتی را به دو صورت تولید می‌کند: نویز هوا (امواج صوتی که از طریق هوا منتقل می‌شود) و ارتعاش (صدای ایجاد شده توسط ارتعاش مواد). صدا از طریق هوا و همچنین اجسام جامد و مایع به صورت ارتعاش در فضا پخش می‌شود. برای جلوگیری از انتشار صدا، لازم است مواد کشسانی که ارتعاشات را دریافت می‌کنند (و جذب می‌کنند) را بین منبع و مقصد قرار دهیم.

تجهیزات آکوستیک این مزیت را دارند که ارتعاشات را دریافت کنند و از بازتاب امواج صوتی به محیط جلوگیری نمایند. آرام گستر پارس می‌تواند به صورت اصولی و فنی دستگاه‌های پر سر و صدای شما را عایق‌سازی کند.

انواع نویز از پمپ‌های آب

به طور معمول، پمپ‌های آب می‌توانند دو نوع نویز ایجاد کنند.

نویز ارتعاشی

اول، نویز ارتعاشی است که از ارتعاش پمپ‌ها به دیوارها یا کف جایی که آنها نصب شده‌اند، ناشی می‌شود. برای کاهش این چالش، مهم است که پمپ را با نوارهای جداسازی دوباره نصب کنید. این نوارها باید بین سازه و پمپ نصب شوند تا از رسیدن ارتعاشات به سازه در منبع جلوگیری شود.

نویز هوابرد

نوع دوم صدای پمپ‌ها، صدای موتور پمپ در هوا است. این نوع نویز از طریق عملکرد مکانیزم پمپ ایجاد می‌شود. برای جلوگیری از این نوع صدا، استفاده از موانع صوتی مانند سایلنت باکس برای جلوگیری از ورود نویز به سازه در منبع ضروری است.

سایلنت باکس یا عایق پمپ آب چیست؟

سایلنت باکس، به جعبه‌ای می‌گویند که به واسطه تجهیزات آکوستیکی عایق سازی شده و با قرار گیری هر دستگاه پر سر و صدایی در آن، از انتقال ارتعاشات آن دستگاه به خارج از محیط باکس جلوگیری می‌شود. صدای پمپ آب نیز در مناطق حساسی چون اماکن مسکونی و تجاری آزاردهنده است و می‌توان با یک سایلنت باکس ساده به راحتی آن را خنثی کرد.

دستگاه ماینر نیز یکی از دستگاه‌های پر سر و صدایی است که برخی افراد سعی دارند از آن در اماکن مسکونی خود استفاده کنند. صدای این دستگاه انقدر آزار دهنده است که نه تنها آسایش روانی شما را ازبین می‌برد، بلکه ممکن است برای همسایگان نیز مزاحمت ایجاد کند. آرام گستر پارس به شما توصیه می‌کند از عایق صوتی ماینر بهره‌‌مند شوید، تا بتوانید شدت این صدا را به مقدار قابل توجهی کاهش دهید.

عملکرد عایق پمپ آب

نوع عایقی که در سایلنت باکس پمپ آب قرار می‌گیرد، تاثیر مستقیمی بر کیفیت عملکرد آن دارد. به گونه‌ای که بعضی از عایق‌ها کاملا صدا را حذف می‌کنند و اما برخی، تنها میزان قابل توجهی از صدا را کاهش می‌دهند.

مواد اولیه‌ای که برای عایق سازی باکس استفاده می‌کنند، ظاهری با شکل مخروطی دارد که با نام عایق شانه تخم مرغی نیز شناخته می‌شود. اگر به نحوه تزئین دیوارهای استودیو ضبط دقت کنید، این نوع عایق را خواهید دید.

برای عایق سازی پمپ آب، باید عایق صوتی را در داخل جعبه بین پمپ و جعبه قرار دهیم. همچنین می‌توانید بخشی از لوله‌هایی که از پمپ خارج می‌شوند را برای عایق صوتی اضافی جدا کنید.

یک راه حل ساده دیگر نیز وجود دارد؛

امروزه بعضی از پمپ‌های آب به طور ویژه‌ای برای ارائه عملکرد بی‌صدا طراحی شده‌اند. این دستگاه‌ها گران‌تر از پمپ‌های معمولی هستند و می‌توانید آن را تهیه کنید، اما ممکن است اگر محل نصبشان در زیر زمین نباشد به عایق صوتی اضافی نیز نیاز داشته باشید. اگر برای منازلتان به درب ضد صدا نیاز دارید، می‌توانید به سایت آرام گستر پارس مراجعه کنید.

جمع بندی

پمپ‌های آب مزایای بسیار زیادی مانند تأمین آب منازل، باغبانی و سایر مصارف تجاری دارند. با این حال، میزان سر و صدایی که می‌تواند از این تجهیزات ناشی شود، گاهی اوقات محیط را برای ساکنان غیر قابل تحمل می‌کند. خبر خوب این است که مشکل پمپ‌های آب پر سر و صدا با استفاده از تکنیک‌های عایق صوتی قابل حل است.

همچنین برای کاهش مصرف انرژی منازلتان می‌توانید از عایق الاستومری (عایق حرارتی) بهره ‌گیرید. این عایق در طول زمستان از سردی بیش از حد و در تابستان از گرمی بیش از حد محیط خانه جلوگیری می‌کند.

  عوامل موثر بر جذب صوت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *