روش اجرای عایق کاری موتورخانه

به طور کلی عایق الاستومری ، نوعی فوم با ساختار سلول بسته می‌باشد که به منظور صرفه‌جویی در مصرف انرژی، کاربرد گسترده‌ای در صنایع مختلف دارد. یکی از بخش‌هایی که با استفاده از این عایق می‌توان بازدهی انرژی را افزایش داد و عملکرد سیستم را بهتر نمود، عایق کاری موتورخانه می‌باشد. روش اجرای عایق کاری موتورخانه ، مبحثی است که در ادامه این مقاله به آن خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

دلیل استفاده از عایق‌کاری در موتور‌خانه

عایق کاری موتورخانه دارای مزایای بسیار مهم است؛ از جمله: کنترل تراکم لوله‌ها، صرفه‌جویی در انرژی، افزایش کارایی تجهیزات، محافظت لوله‌ها در برابر یخ‌زدگی و … . در واقع با انجام عایق‌کاری الاستومری موتور‌خانه‌ ها، می‌توان این سیستم را از نظر مقاومت، استحکام و راندمان ارتقا داد.

عایق کاری موتورخانه

با عایق‌بندی موتور‌خانه‌ها، تقریبا می‌توان بیش از 20 درصد از هدر رفت انرژی جلوگیری کرد. برای درک بهتر مزایای عایق‌بندی، به عناوین و توضیحات مختصر زیر توجه فرمایید.

کنترل تراکم

تراکم، فرآیندی است که در آن بخار آب (گاز) موجود در هوا به آب مایع تبدیل می‌شود. جلوگیری از چگالش یک اولویت اصلی در لوله‌کشی سرد برای آب سرد و مبرد است. چراکه این عمل موجب ایجاد رطوبت می‌شود و در نهایت باعث خوردگی لوله، کپک، خطرات ایمنی و آسیب به اموال می‌گردد. برای جلوگیری از چنین رخدادی می‌توان با استفاده از عایق‌الاستومری، از ایجاد تراکم در سطح لوله‌ها جلوگیری نمود و به افزایش طول عمر لوله‌ها کمک کرد.

کاهش انتشار

عایق، به طور موثر اتلاف حرارت برای لوله‌کشی آب گرم و لوله‌کشی با دمای دوگانه را کاهش می‌دهد. استفاده از عایق باعث صرفه جویی در انرژی، کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و کاهش ردپای کربن‌ها می‌شود.

حفاظت شخصی

عایق‌کاری در اطراف لوله‌های در معرض، می‌تواند محافظت شخصی قابل توجهی را برای کسانی که از این منطقه استفاده می‌کنند، فراهم کند. این یک مزیتی است که اغلب نادیده گرفته می‌شود. فراموش نکنید که عایق‌بندی در اطراف تجهیزات می‌تواند از کارگران یا سرنشینان در برابر لوله‌ها یا تجهیزات بسیار داغ و حتی در برابر لبه‌های تیزی که فاصله‌شان با سر افراد کم است، محافظت کند.

خاصیت آکوستیکی

عایق کاری موتورخانه به طور قابل توجهی صدای پس‌زمینه و صدای ناشی از سیستم‌های مکانیکی را کاهش می‌دهد. از این محصول برای کاهش لرزش و کاهش نویز در اطراف مجاری یا تجهیزات استفاده کنید. عایق الاستومری را می‌توان بیشتر عایقی حرارتی، برودتی در نظر گرفت که استفاده از آن در درب ضد صدا کاربرد قابل توجهی ندارد.

عایق الاستومری موتورخانه

محافظت در برابر یخ زدگی

اینکه عایق‌بندی می‌تواند به طور کامل از لوله‌ها در برابر یخ‌زدگی محافظت کند، یک افسانه است. اما حقیقتا، عایق الاستومری قادر است به طور قابل توجهی سرعت یخ زدن لوله‌ها را در شرایط نامناسب آب و هوایی کاهش دهد.

صرفه‌جویی در انرژی، افزایش عملکرد تجهیزات و عملکرد سیستم

عایق‌کاری لوله و کانال یکی از موثرترین راه‌ها برای محدود کردن اتلاف انرژی است. عایق می‌تواند صرفه‌جویی در انرژی و عملکرد کلی تجهیزات و سیستم را افزایش دهد.

نحوه اجرای عایق الاستومری موتورخانه

ایزوله‌سازی به شیوه سنتی، ارزان‌تر از عایق‌کاری الاستومری هزینه دارد و معمولا از فرآیندی همچون پشم شیشه، پودر مل و ماستیک کردن، کرباس و رنگ‌آمیزی کامل لوله‌ها برای این عمل استفاده می‌شود. اما باید اعتراف کرد؛ روند عایق‌کاری الاستومری خیلی آسان‌تر، سریع‌تر، مقاوم‌تر و جایگزین بسیار بهتری نسبت به شیوه‌ سنتی می‌باشد. بخش‌هایی که در یک موتور‌خانه قابل عایق‌سازی است، شامل موارد زیر می‌شود:

  • منبع
  • شوفاژ
  • کلکتور
  • لوله‌های آب

عایق کاری حرارتی لوله های موتورخانه

برای عایق کاری موتورخانه به وسیله عایق الاستومری نیاز است ابتدا ضخامت لوله‌ها را بررسی کرد و عایق متناسب با اندازه مورد نظر را خریداری نمود. اگر عایق پشت چسب‌دار را خریداری کنید، روند کار با سرعت‌ بیشتری پیش‌خواهد رفت، در غیر این صورت نیاز به خرید چسب عایق نیز خواهید داشت.

به طور کلی روند عایق‌کاری الاستومری مختصر در مراحل زیر است:

  1. اندازه‌گیری محل مورد نظر و برش عایق متناسب با آن
  2. پاک‌سازی محل مورد نظر با محلول‌هایی همچون تینر مخصوص
  3. استفاده از چسب‌هایی مخصوص و متفاوت با چسب عایق بر روی سطوح فلزی
  4. قرار دادن عایق آماده شده دور محل مورد نظر و چسباندن دو لبه عایق بر روی یکدیگر
  5. استفاده از نوار عایق برای پوشاندن و عایق‌کاری شکاف‌ها
  6. استفاده از رنگ‌عایق (پرایمر) پس از اتمام کار. به خصوص اگر عایق‌کاری در محیط‌های باز و بدون سقف انجام گرفته باشد.
  عایق‌کاری چیلر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *