مقالات

عایق لوله ای پشم سنگ چیست و چه کاربردی دارد؟

عایق لوله ای پشم سنگ

امروزه، کاهش دادن به آلاینده‌های زیست‌محیطی و بهره‌وری در مصرف انرژی از موارد بسیار ضروری‌ است که شدیدا شرایط جوی و شرایط زندگی نسل‌های آینده را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. از این رو، محصولات صنعتی زیادی برای جلوگیری از چنین آلودگی‌هایی تولید و عرضه شده‌اند. یکی از این فرآورده‌ها، عایق لوله ای پشم سنگ می‌باشد که در ادامه این مطلب بیشتر در خصوص آن توضیح خواهیم داد.

عایق لوله ای پشم سنگ

عایق پشم سنگ چیست؟

عایق پشم سنگ یکی از پرکاربردترین متریالی است که برای ایزوله سازی‌‌های صوتی و حرارتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. درصد زیادی از مواد تشکیل‌ دهنده آن، سنگ‌های آتشفشانی می‌باشد. این عایق معدنی در شکل‌های مختلفی عرضه می‌شود که در این مقاله نوع لوله‌ای آن مورد بحث است.

انواع عایق پشم سنگ

 1. پشم معدنی پتویی (پشم سنگ توری‌دار)
 2. پشم معدنی ورقه‌ای (پشم سنگ پانلی یا تخته‌ای)
 3. پشم معدنی رولی (پشم سنگ لحافی یا روکش‌دار)
 4. پشم معدنی عایق لوله‌ (پشم سنگ پیش‌ساخته لوله‌ای)

خواص تمامی پشم سنگ‌ها یکی می‌باشد و تنها تفاوتشان در نوع کاربری‌شان است. به طور مثال برای عایق پمپ آب نمی‌توان از شکل لوله‌ای آن استفاده کرد و نوع ورقه‌ای این عایق مناسب چنین کاری است.‌

پشم سنگ لوله ای

عایق لوله ای پشم سنگ به طور محکم در اطراف لوله‌ها پیچیده می‌شود و یک مانع محافظ عالی را ایجاد می‌کند. اهدافی که با این کار می‌توان به آن دست یافت، افزایش بهره‌وری انرژی یا به حداقل رساندن اتلاف حرارت و جلوگیری از تراکم است که به طور موثر دمای مطلوب لوله‌ها را حفظ می‌کند.

ایزوپایپ پشم سنگ لوله ای

مزایای عایق پشم سنگ

عایق پشم معدنی، صدا‌ها را به خوبی جذب می‌کند و به دلیل مقاوم بودن در برابر آتش، راه حلی قابل اعتماد و مقرون به صرفه برای عایق‌کاری‌های حرارتی است. دوام بالای عایق لوله‌ای و نیاز‌های نگهداری کم آن، این محصول را به انتخابی ارجح برای عملکرد طولانی مدت و بهره‌وری انرژی تبدیل می‌کند. از دیگر مزایای این محصول به شرح زیر می‌باشد:

 • بادوام و ماندگار
 • عملکرد حرارتی عالی
 • نیازهای نگهداری پایین
 • مقاومت ذاتی در برابر آتش
 • پیشگیری موثر از اتلاف گرما
 • مقاوم در برابر رطوبت و تراکم
 • مواد عایق قابل اعتماد و اثبات شده
 • راه حلی کارآمد در کاهش مصرف انرژی
 • پایدار و قابل بازیافت (90 درصد از محصولات معدنی قابل بازیافت می‌باشند)
 • خواص جذب صدا (از متداول‌ترین عایق‌های صوتی، فوم شانه تخم مرغی می‌باشد اما می‌توانید به محصولات پشم سنگ نیز برای چنین کاربری‌هایی اعتماد کنید)

عایق پشم سنگ برای لوله

کدام لوله‌ها به عایق‌کاری نیاز دارد؟

به طور کلی، توصیه می‌شود لوله‌هایی که آب‌های گرم، بخار یا مایعات سرد را حمل می‌کنند، عایق‌بندی کنید، زیرا این لوله‌ها بیشتر در معرض اتلاف انرژی هستند. علاوه بر این، لوله‌هایی که در مناطق سرد و رطوبتی، مانند زیرزمین، فضاهای خورنده، یا دیوارهای خارجی قرار دارند نیز، باید عایق‌بندی شوند تا دمای ثابتشان حفظ و از یخ زدگی‌شان جلوگیری شود.

عایق لوله پیش ساخته پشم سنگ

برای عملکرد بهینه عایق، از عایق لوله ای پشم سنگ روکش‌دار استفاده کنید. خواص حرارتی استثنایی و مقاومت بالای آن در برابر آتش، این محصول را به گزینه‌ای ایده آل برای کاربردهای مختلف لوله تبدیل می‌کند. برای خرید عایق صدا و عایق حرارتی می‌توانید به سایت آرام گستر پارس مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *