مقالات

روش انتخاب عایق صوتی فضای باز

روش انتخاب عایق صوتی فضای باز

اکثر افراد تا حد امکان از وقت گذراندن در خارج از منزل لذت می‌برند، اما قطعاً با داشتن همسایگان پر سر و صدا، آنچنان دلچسب نخواهد گذشت. اگر تا به حال با این مشکل مواجه شده‌اید، ممکن است از خود بپرسید که چگونه یک فضای باز را عایق صدا کنید. ما در این مقاله سعی کرده‌ایم به موثرترین راه‌ها برای کاهش آلودگی صوتی در فضای باز بپردازیم. اما به خاطر داشته باشید که یک محیط کاملا باز هرگز به طور کامل عایق صوتی نخواهد شد، اما استفاده از چند مورد از این راه حل‌ها، قطعاً عایق صوتی فضای باز خوبی را ایجاد خواهد کرد و اوضاع را بهبود خواهد بخشید.

چه نوع سر و صدایی را می‌خواهید مسدود کنید؟

برای درک اینکه چگونه می‌توانید آلودگی صوتی را در فضای باز به بهترین نحو کاهش دهید، ابتدا باید به این فکر کنید که چه نوع صدایی را می‌خواهید مسدود کنید.

امواج صوتی را می‌توان به 2 دسته کلی تقسیم کرد:

صوت کوبه‌ای یا ضربه‌ای:

نویزهای ضربه‌ای آن‌هایی هستند که هنگام برخورد یک جسم به سطح ایجاد می‌شوند. برای درک بهتر می‌توان به صدای رد پا روی یک طبقه و جابجایی مبلمان اشاره کرد. بعید است که صدای کوبه‌ای در فضای بیرونی برای شما مشکلی ایجاد کند، بنابراین شما عمدتاً با نویزهای موجود در هوا سروکار خواهید داشت.

صوت هوابرد یا هوایی:

درک سر و صدای هوا نسبتاً آسان است. صوت هوابرد، صدایی است که منبع انتقال آن هوا یا گاز است و از طریق هوا به گوش می‌رسند.

نمونه‌هایی از صداهای موجود در هوا عبارتند از:

 • صدای پارس سگ‌ها
 • صدای ترافیک جاده‌ای
 • مردم در حال صحبت کردن
 • صدای موسیقی یا تلویزیون (در فضای داخلی خانه با استفاده از عایق صوتی دیوار این نوع اصوات را به خوبی می‌توان مسدود ‌کرد.).

نحوه ایجاد عایق صدا در فضای باز

اکنون که کمی بیشتر در مورد انوع صدایی که می‌خواهیم مسدود کنیم اطلاعات داریم، می‌توانیم به چندین راه‌حل نگاهی بی‌اندازیم. بسیاری از این موارد را می‌توان برای تاثیر بهتر ترکیب کرد، اگرچه برخی از آن‌ها بیشتر بر روی پوشاندن نویز تمرکز دارند تا مسدود کردن آن. انواع عایق صوتی محوطه باز شامل موارد زیر می‌شود:

 1. یک آب‌نما بسازید

مطمئناً، این گزینه به طور خاص صدا را از ورود به فضای بیرونی شما مسدود نمی‌کند، اما قطعاً در کاهش آن موثر خواهد بود.

عایق صوتی فضای باز

 1. ساختن یک حصار بزرگ

احتمالاً از قبل یک حصار در اطراف محوطه بیرونی خود دارید، اما ارزش این را دارد که آن را ارتقاء دهید و آن را به یک نسخه عایق صوتی فضای باز بهتر تبدیل کنید.

انتخاب مواد مناسب برای ایجاد سطحی که بتوان بخوبی نویز‌ها را مسدود کرد، ضروری است. در حالت ایده‌آل، این مواد باید جرم کافی برای کاهش انتقال امواج صوتی داشته باشند. توصیه‌های عالی ما موارد زیر است:

 • آجر
 • وینیل
 • سنگ
 • چوب سخت (برای مثال سدر یا چوب قرمز)
 1. چند درخت بکارید

کاشتن یک ردیف درخت می‌تواند به طور بالقوه آلودگی صوتی را تا 50 درصد کاهش دهد. البته، این گزینه یک راه‌حل طولانی مدت است، زیرا قبل از اینکه بتوانید از مزایای کامل درختان استفاده کنید، به زمان نیاز دارند تا رشد کنند و بالغ شوند.

بهترین گزینه برای شما درختانی با شاخ و برگ‌های متراکم هستند که همیشه سبز باشند تا بتوانید در تمام طول سال از مزایای آن بهره‌مند شوید. درختانی مانند:

 • برگ بو
 • درخت عرعر
 • درخت سرو
 • درختچه برگ نو (سرده)

همه این‌ها حصارهای رایجی هستند که می‌توانند در کاهش آلودگی صوتی کمک کنند. یک ردیف درخت در مقابل حصار جدید خود بکارید تا اندازه دیوار صوتی خود را افزایش دهید.

عایق صدا فضای باز

برای اطلاع بیشتر در خصوص عایق صوتی بالکن روی لینک مربوطه کلیک کنید.

 1. یک سوله یا اتاق آفتاب بسازید

اگرچه از نظر فنی ایجاد یک سوله دیگر فضای بیرونی نخواهد بود، اما ساختن چیزی مانند آن به شما منطقه‌ای می‌دهد که می‌توانید تقریباً به طور کامل آن را عایق صدا کنید.

یک سوله چوبی یا کیت آفتابگیر پیش‌ساخته بسازید و سپس آن را با وینیل انبوه یا تشک‌های خاموش کننده صدا بپوشانید. هر دوی این محصولات برای این نوع کارها عالی هستند و میزان صدایی که در داخل سوله می‌شنوید را به شدت کاهش می‌دهند.

عایق صدا

جمع‌بندی

یک فضای واقعاً عایق صدا همیشه باید در داخل خانه باشد زیرا باید جلوی ورود یا خروج همه صداها را بگیرید. اما با توجه به آنچه گفته شد، باید بتوانید میزان آلودگی صوتی را که وارد فضای بیرونی شما می‌شود یا از آن خارج می‌شود را به شدت کاهش دهید. صداهای معلق در هوا مانند نمونه‌هایی که مثال زدیم، معمولاً در فرکانس‌های متوسط (​​مانند صحبت کردن افراد) و روبه پایین قرار می‌گیرد. بنابراین، شما می‌توانید از گزینه‌هایی که در متن بالا برایتان عنوان کردیم برای عایق صوتی فضای باز استفاده کنید. البته شما می‌توانید با یک عایق صوتی برای گوش و مسدود کردن کامل گوش خود نیز در یک محیط باز از شلوغی‌ها در امان بمانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *