مقالات

بهترین روش عایق صوتی دیوار

عایق صوتی دیوار

پیشرفت در‌ صنعت عایق‌های صوتی منجر به تولید محصولاتی شده است که نسبت به روش‌های سنتی؛ نه تنها کارآمدتر هستند، بلکه هزینه کمتری نیز دارند. به همین دلیل روش‌‌های مختلفی برای عایق صوتی دیوار وجود دارد. در ادامه مطلب با ما همراه باشید، تا با انواع موادی که کارایی بالایی در عایق صوتی دارند و بهترین روش برای عایق صدا دیوار هستند آشنا شوید.

عایق صوتی دیوار

 

میزان STC

بهتر است قبل از بررسی انواع روش‌های عایق صوتی، به انواع درجه‌بندی (STC) توجه کنیم. کلاس انتقال صدا (STC)، رتبه‌بندی شماره‌گذاری شده‌ای است که نشان می‌دهد کل مجموعه محصول؛ از قاب و دیوار خشک گرفته تا مواد عایق صوتی اختصاصی و سایر اجزا، چقدر در برابر انتقال صدای موجود در هوا مقاومت می‌کنند. هرچه رتبه STC آن‌ها بالاتر باشد، دیواره‌ی ایجاد شده مانع بهتری برای کاهش یا حذف امواج است. رتبه‌بندی‌های STC به شرح زیر است:

 • 25 – به راحتی شنیده و درک می‌شود.
 • 30 – شنیده و درک می‌شود.
 • 35 – صداها قابل شنیدن هستند، اما قابل درک نیستند.
 • 45 – شنیدن صداها سخت است.
 • 48 – صداها به سختی قابل شنیدن هستند.
 • 50 – صداها نامفهوم هستند.

اما به یاد داشته باشید؛ رتبه‌بندی‌های STC فقط برای کاهش صداهای موجود در هوا (هوابرد) موثر است. در حالی که انتظار می‌رود STC‌ با شماره‌ی بالاتر به کاهش صداهای ضربه‌ای کمک کنند، فقط تنها کمی از نویز‌ها را کاهش می‌دهد.

روش‌هایی برای ایجاد عایق صوتی دیوار

بیایید یک نگاه کلی به چهار نوع محصول (عایق پتویی، محصولات دمیده شده، فوم اسپری، و تخته/پانل عایق) بیندازیم.

عایق پتویی

توانایی عایق پتویی (اغلب از جنس فایبرگلاس هستند) در جلوگیری از انتقال صوتی بین سطوح، به میزان ضخامت آن بستگی دارد و هرچه ضخیم‌تر باشد، قطعا مانع بهتری ایجاد می‌کند. استفاده از عایق فایبرگلاس با ضخامت 3 ½ اینچ در دیوارها می‌تواند رتبه‌بندی STC دیوارهای استاندارد با قاب چوبی و دیوارهای خشک (که دارای رتبه بندی 35 STC هستند) را به 39 افزایش دهد. بسته به سطح و نوع صداهایی که با آنها کار می‌کنید، این اقدام می‌تواند ناچیز باشد، اما استفاده از عایق پتویی مزایایی دارد:

 • ساختن آنها با ابزار مناسب ساده است.
 • آنها به طور گسترده در بازار موجود هستند.
 • عایق پتویی یکی از ارزان‌ترین محصولات عایق است.
 • روش پتویی برای عایق کاری صوتی دیوار

عایق دمیده شده

عایق فایبرگلاس دمیده، همان STC را به دست می‌آورد که همتای پتویی آن کسب می‌کند؛ یعنی: 3 ½ اینچ عایق فایبرگلاس دمیده به همان اندازه متراکم و ضخیم است، بنابراین شما همچنان فقط به STC 39 دست خواهید یافت. این عایق صوتی با ضخامت کم مانع خوبی برای اصوات نیست.

عایق دمیده شده برای عایقکاری دیوار

با این حال، محصولات عایق‌دمنده دیگری نیز در بازار وجود دارد که رایج‌ترین آنها سلولز است. با استفاده از عایق سلولزی دمیده شده در یک دیوار یا سقف استاندارد با قاب چوبی و دیواره خشک، می‌توانید به STC بسیار بالاتری (44) دست یابید.

عایق فوم اسپری

دو نوع عایق فوم اسپری وجود دارد:

 • سلول باز

 فوم سلول باز معمولاً از پلی اورتان ساخته می‌شود و هنگامی که روی سطحی اجرا ‌گردد، حباب‌هایی (هوا) را در حین انبساط ایجاد می‌کند. این حباب‌های هوا برخی از خواص میرایی صدا را ارائه می‌دهند، اما فوم سلول باز فقط 39 STC (به میزان همان عایق فایبرگلاس) را در یک دیوار سنتی با قاب چوبی و دیواره‌های خشک ارائه می‌کند.

عایق فوم اسپری برای دیوار

 • سلول بسته

فوم سلول بسته نیز معمولاً از پلی اورتان ساخته می‌شود، اما به جای پر شدن با هوا، حباب‌های انبساط آن با گازهایی پر می‌شود که در طول فرآیند تولید در مواد اسپری شده حل می‌شدند. هوا عموماً به عنوان یک مانع صوتی مؤثرتر از گاز است، بنابراین فوم سلول بسته معمولاً فقط یک STC 37 را در دیوار یا سقف قاب شده ارائه می‌دهد.

تابلو یا پانل‌های عایق

پانل‌های عایق، تا حد زیادی بهترین عایق صوتی را برای دیوارها و سقف‌ها در کاربردهای مسکونی ارائه می‌دهند، به ویژه محصولات بسیار متراکم ساخته شده از پشم معدنی و سنگ مذاب. از آنجایی که این محصولات متراکم هستند، قابلیت جذب صدای عالی را ارائه می‌دهند، پس می‌تواند گزینه مناسبی برای عایق صوتی بالکن باشد. در محصولاتی با چگالی بین 6 تا 8 پوند بر فوت 3، برای دیوارهای سنتی STC می‌تواند بین 45 تا 52 STC برسد.

اما این محصولات دو ایراد دارند:

 • برخی از آنها گران‌ترین محصولات عایق موجود در بازار امروزی هستند.
 • اگر می‌خواهید آنها را در یک خانه تکمیل شده نصب کنید، برای نصب پانل‌ها و رسیدن به پوشش کامل (که هم برای عایق صدا و هم برای جلوگیری از انتقال حرارت موثر باشند) باید دیوار خشک را به طور کامل از یک طرف دیوار جدا کنید.

شیوه نصب عایق صوتی دیوار

برای نصب عایق صوتی دیوار ، نه تنها می‌توانید مواد عایق صدا را روی دیواری که در حال ساخت است اعمال کنید، بلکه قابلیت اضافه نمودن عایق بر روی دیوار ساخته شده را نیز دارید. پس نگران ساختمان‌های قدیمی خود نباشید، نیازی به تخریب و بازسازی مجدد آن نیست.

شیوه نصب عایق صوتی دیوار

نتیجه نهایی

گزینه‌های مختلفی برای عایق صوتی دیوار خانه‌های شما وجود دارد اما کارآمد‌ترین آن در بازار امروزه، سیستم‌های عایق صدا است. با استفاده از پانل‌های عایق صدا، می‌توان یک اتاق را به طور کامل از اتاق مجاور جدا کرد و در نتیجه بهترین عایق صوتی ممکن را ایجاد نمود.

روش‌هایی برای ایجاد عایق صوتی ارزان وجود دارد، اما مؤثرترین گزینه‌ها به بودجه بیشتری نیاز دارند. این اقدام یک سرمایه گذاری بلند مدت محسوب می‌شود. بهتر است بدانید که تحقیقات انجام گرفته در خصوص آلودگی‌های صوتی نشان می‌دهد که صداهای بلند فقط آزاردهنده نیستند، بلکه می‌توانند منجر به افسردگی، اضطراب و احساس درماندگی نیز شوند. بنابراین، بیشتر از آنکه برای عایق‌کاری به قیمت کار فکر کنید، نگران سلامت روانی خود و خانواده خود باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *